III spotkanie konsultacyjne NGO

         19 listopada odbyło się III spotkanie konsultacyjne ngo, organizowane w ramach Włodawskiego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Spotkanie, z udziałem kilkunastu członków zrzeszonych w organizacjach ngo, otworzyła Krystyna Kończal – prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu we Włodawie.

         Gościem spotkania była Aleksandra Iwańska-Figura, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Społecznej „Modrzew” ze Świdnika. Jej prelekcja dotyczyła tworzenia spółdzielni socjalnych i przedsiębiorstw społecznych.

         Ustawa o spółdzielniach socjalnych funkcjonuje od przeszło 10 lat. Pozwala na tworzenie spółdzielni socjalnych, które łączą cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej. Spółdzielnie działają na rzecz reintegracji zawodowej i społecznej osób wykluczonych, np. bezrobotnych czy niepełnosprawnych. Na początku mogły być powoływane do życia tylko przez osoby wykluczone, z czasem przepisy zaczęto liberalizować, a od 2009 r. spółdzielnie socjalne mogą zakładać organizacje pozarządowe. Od 31 marca 2018 r. do założenia spółdzielni socjalnej potrzebne są trzy osoby. Spółdzielnie zakładają osoby fizyczne lub osoby prawne (w tym ngo).

         Goszcząca we Włodawie prelegentka zachęcała uczestników spotkania do skorzystania ze wsparcia, jakie oferuje jej stowarzyszenie, odnośnie przygotowania do zakładania spółdzielni lub przedsiębiorstwa socjalnego. Na jedno miejsce pracy, jak wskazała, które zostanie utworzone w ramach spółdzielni, przekazywana jest dotacja w wysokości 15 tys. zł, „na start”. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na tzn. remont lokalu, wyposażenie, zakup samochodu czy pomoc księgową. Maksymalnie można uzyskać 120 tys. zł. Nabór wniosków odbywa się do końca grudnia tego roku i w tym czasie można skorzystać z pomocy doradcy zawodowego. Pomoże on np. przy przygotowaniu biznesplanu i dokumentacji niezbędnej do rejestracji w KRS. Dzięki złożonemu wnioskowi, przedsiębiorstwo miałoby szansę zacząć funkcjonować już w marcu przyszłego roku.

         Wśród uczestników poniedziałkowego spotkania były osoby, które rozważają utworzenie spółdzielni socjalnej. Padły m.in. propozycje utworzenia jadłodajni i w ten sposób wspomożenia osób uboższych, chorych i seniorów. Byłaby możliwość dowozu posiłków do domów.

         Obecny na spotkaniu Rafał Rędziniak podzielił się swoim doświadczeniem prowadzenia spółdzielni, która na terenie miasta funkcjonuje z powodzeniem już 5 lat. Proponował, aby osoby chcące założyć spółdzielnię skupiły się na jednym rodzaju działalności.

         W czasie spotkania pytano m.in. o możliwość przekształcenia działającego już stowarzyszenia w spółdzielnię. Na wskazywane przez uczestników wątpliwości i pytania odpowiadała Aleksandra Iwańska-Figura, zachęcając do współpracy.

P1010629

P1010631 (2)

P1010633

P1010634 (2)

P1010635 (2)

P1010637

Tekst i zdjęcia: Joanna Szubstarska

Dodaj komentarz