Spotkanie Kobiet Powiatu Włodawskiego

         17 października w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego we Włodawie odbyło się, organizowane przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu oraz Nadbużańskie Stowarzyszenie Edukacyjne  Spotkanie Kobiet Powiatu Włodawskiego.

Hasło VI edycji Spotkania to: „PANIE I PANOWIE KONTRA RAK”.

         Wśród zaproszonych gości był Andrzej Romańczuk – starosta włodawski, który pogratulował organizatorom inicjatywy i podziękował za aktywność. Do podziękowań dołączył Wiesław Muszyński – burmistrz miasta Włodawa, który życzył wielu kolejnych spotkań.

         Do Włodawy przyjechały m.in. Panie ze Stowarzyszenia Kobiet „Amazonki” z Łęcznej.

         Spotkanie prowadzili Urszula Kazub i Janusz Kloc.

Pierwszą prelegentką była Joanna Szczepańska z Nadbużańskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, która opowiedziała o nabywaniu praw do głosowania przez kobiety. Prelegentka zaczęła wystąpienie od interesującego stwierdzenia: „Często mamy wrażenie, że wszystko, co jest, było zawsze i było nam przynależne”. Następnie przedstawiła sytuację kobiet, które zaledwie sto lat temu w naszym kraju miały bardzo niewiele praw. – Niewiele miały, jako kobiety, do powiedzenia – mówiła J. Szczepańska. – W Polsce nabyły prawo wyborcze 28 listopada 1918 r.

Powszechne prawo wyborcze przyznane zostało kobietom po raz pierwszy w Nowej Zelandii w 1893 r. Takie prawo, ale tylko dla białych mieszkańców, wprowadziła w 1902 r. Australia. W 1913 r. zrobiła to Norwegia  a dopiero  w 1971 r. dokonało się to w Szwajcarii.

Prelegentka zauważyła, że w trudnych warunkach, w sposób wręcz krwawy, nabywanie praw wyborczych dokonywało się w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wiele pań trafiło do więzień, a sufrażystki i feministki zamykano w szpitalach psychiatrycznych. Szczepańska nawiązała do pojęcia „feministka”, które – jak podkreśliła – ma niekiedy pejoratywne znaczenie, ale niesłusznie. Swoje wystąpienie zilustrowała zdjęciami manifestacji ulicznych kobiet, opowiedziała o kobietach, które zaznaczyły się w swojej epoce, m.in. Maria Skłodowska-Curie. Powiedziała także o pierwszej wiceminister w polskim rządzie – Irenie Kosmowskiej, która w czasach, gdy panie nie mogły się kształcić, sprawowała ważne stanowisko, zajmując się kwestiami opieki społecznej. Pani Szczepańska wskazała także na inne ograniczenia kobiet sprzed dziesięcioleci, m.in. brak dostępu do antykoncepcji czy podległość mężowi niemal we wszystkich sprawach dotyczących małżeństwa.

         O udziale kobiet w biznesie opowiedziała Janina Klimczuk przedstawicielka Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości we Włodawie.

         Kolejną prelegentką była Krystyna Kończal – mediator stały Sądu Okręgowego w Lublinie, która przedstawiła prezentację nt. ”Sięgnij po mediację”. Przypomniała , że w dniach od 15 do 19 października 2018r. w Polsce obchodzony jest Tydzień mediacji, zaś 18 października  obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji. Podkreśliła, że mediacja jest: metodą rozwiązywania sporów z pomocą bezstronnego mediatora, jest  tania, szybka, poufna i dobrowolna, mniej stresująca i mniej formalna niż proces w sądzie, jest zalecana w rozstrzygnięciu większości sporów, w tym w sprawach: cywilnych, gospodarczych, rodzinnych, rówieśniczych i karnych. Ponadto, ugoda zatwierdzona przez  sąd podlega wykonaniu tak jak orzeczenie sądu.

Zachęciła do korzystania z porad mediatora w każdy czwartek w godz. od 12 do 13 w Sądzie Rejonowym we Włodawie.

Dużym zainteresowaniem cieszyła prezentacja z XX-lecia Stowarzyszenia Kobiet „Amazonki” w Łęcznej, film edukacyjny o samobadaniu piersi oraz prelekcja i świadectwa Amazonek  z Łęcznej.

Ważną kwestią było podkreślenie jak ogromne znaczenie ma profilaktyka i wczesne  wykrywanie chorób nowotworowych. A zatem,  badania , badania, badania. Jeśli zaś chodzi o piersi to samobadanie. Uczestnicy mieli okazję nauki samobadania na fantomach pod okiem  profesjonalistek. Podczas spotkania kilka osób dało świadectwo – podzieliło się swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą nowotworową. Wszyscy zachęcali do profilaktyki.

         W ramach Spotkania można było skorzystać ze spa dla dłoni, które przygotowała Pani Grażyna Dąbrowska  z Avon. Na stoisku prezentowała też ulotki  i materiały związane z  programem „Różowa wstążeczka”.

Bardzo smaczny, kolorowy i dietetyczny poczęstunek przygotowały Panie  Koła Gospodyń Wiejskich w Susznie oraz Wolontariuszka Ewa Niewiadomska z Włodawy, a pięknymi utworami Spotkanie umilił zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem Centrum Wolontariatu wokalista Piotr Misiura.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Starosta Powiatu Włodawskiego i Burmistrz Miasta Włodawa zaś patronat medialny Super Tydzień chełmski i Radio Bon Ton.

DSC_2897

DSC_2899

DSC_2900

DSC_2903

 

DSC_2904

DSC_2905

DSC_2906

DSC_2908

DSC_2909

DSC_2911

DSC_2912

DSC_2913

DSC_2915

DSC_2922

DSC_2924

DSC_2926 DSC_2927

DSC_2928

DSC_2931

DSC_2941

 

tekst i zdjęcia: Joanna Szubstarska

Dodaj komentarz