Stowarzyszenia na Festiwalu Trzech Kultur

Od 27 do 30 września odbywał się Festiwal III Kultur. Niezmiennie zgodnie z tradycją, że piątek to dzień poświęcony tradycji kultury żydowskiej, sobota – prawosławnej, niedziela – katolickiej można poznać wielokulturowość miasteczka nad Bugiem.

         W 19. edycji festiwalu dominował temat języków, jakimi posługiwali się mieszkańcy Włodawy i okolic. – Na plakacie umieściliśmy litery, dlatego że chcemy przypomnieć mowę mieszkańców naszego pogranicza – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum-Zespołu Synagogalnego, głównego organizatora festiwalu. – W programie mamy warsztaty języka hebrajskiego, starocerkiewnego, polskiego oraz gwary chachłackiej. Dyrektor podkreśla, że uwypuklony zostanie temat 100-lecia odzyskania niepodległości. – Przygotowaliśmy wystawę na temat dróg ziemi włodawskiej do niepodległości, której wernisaż odbędzie się 28.09. Pokażemy także widowisko „Obywatele 1918” z opowieścią zaczerpniętą z „Soli ziemi” Józefa Wittlina oraz m.in. fragmentami listów polskich migrantów do USA i Brazylii.

         Festiwal III Kultur, realizujący ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, to spotkania, warsztaty, koncerty, wystawy i jarmark. W tym roku do Włodawy przyjechali m.in.: Mietek Szcześniak, Max Klezmer Band, Jan Kondrak, Marian Opania, Arka Noego czy Kameralny Chór „Sacrum” z Lublina. Na uwagę zasługiwały warsztaty tańca izraelskiego, koncert pieśni i ballad rosyjskich, warsztaty pisania ikon oraz koncert do tekstów wierszy Karola Wojtyły.

         Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą zarówno w budynkach zabytkowych synagog, cerkwi pw. Narodzenia NMP, kościele pw. św. Ludwika, jak i na dziedzińcu Czworoboku.

         Na Jarmarku Festiwalowym zaprezentowały się również włodawskie stowarzyszenia, m.in. Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie”, Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej czy Stowarzyszenie „Lepsze Jutro”.

tekst i zdjęcia: Joanna Szubstarska

F III Kultur , fot. Joanna Szubstarska

Fot. J. Szubstarska

 

Fot. Koło Gospodyń Miejskich Zosie Samosie

fot. Stowarzyszenie Lepsze Jutro

Dodaj komentarz