miniatura

Pamiątkowy medal dla naszego Stowarzyszenia

4 października 2018r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Marszałek Województwa Lubelskiego wyróżnił 100 organizacji pozarządowych z terenu województwa za całokształt działań na rzecz społeczności lokalnej z okazji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Gronie Wyróżnionych znalazło się również Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we Włodawie.
Pamiątkowy medal dedykuję wszystkim Członkom oraz Wolontariuszom Naszego Stowarzyszenia.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Więcej zdjęć na naszym fanpage na Facebook -> kliknij TUTAJ

Krystyna Kończal

miniatura

Stowarzyszenia na Festiwalu Trzech Kultur

Od 27 do 30 września odbywał się Festiwal III Kultur. Niezmiennie zgodnie z tradycją, że piątek to dzień poświęcony tradycji kultury żydowskiej, sobota – prawosławnej, niedziela – katolickiej można poznać wielokulturowość miasteczka nad Bugiem.

         W 19. edycji festiwalu dominował temat języków, jakimi posługiwali się mieszkańcy Włodawy i okolic. – Na plakacie umieściliśmy litery, dlatego że chcemy przypomnieć mowę mieszkańców naszego pogranicza – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum-Zespołu Synagogalnego, głównego organizatora festiwalu. – W programie mamy warsztaty języka hebrajskiego, starocerkiewnego, polskiego oraz gwary chachłackiej. Dyrektor podkreśla, że uwypuklony zostanie temat 100-lecia odzyskania niepodległości. – Przygotowaliśmy wystawę na temat dróg ziemi włodawskiej do niepodległości, której wernisaż odbędzie się 28.09. Pokażemy także widowisko „Obywatele 1918” z opowieścią zaczerpniętą z „Soli ziemi” Józefa Wittlina oraz m.in. fragmentami listów polskich migrantów do USA i Brazylii.

         Festiwal III Kultur, realizujący ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, to spotkania, warsztaty, koncerty, wystawy i jarmark. W tym roku do Włodawy przyjechali m.in.: Mietek Szcześniak, Max Klezmer Band, Jan Kondrak, Marian Opania, Arka Noego czy Kameralny Chór „Sacrum” z Lublina. Na uwagę zasługiwały warsztaty tańca izraelskiego, koncert pieśni i ballad rosyjskich, warsztaty pisania ikon oraz koncert do tekstów wierszy Karola Wojtyły.

         Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą zarówno w budynkach zabytkowych synagog, cerkwi pw. Narodzenia NMP, kościele pw. św. Ludwika, jak i na dziedzińcu Czworoboku.

         Na Jarmarku Festiwalowym zaprezentowały się również włodawskie stowarzyszenia, m.in. Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie”, Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej czy Stowarzyszenie „Lepsze Jutro”.

tekst i zdjęcia: Joanna Szubstarska

F III Kultur , fot. Joanna Szubstarska

Fot. J. Szubstarska

 

Fot. Koło Gospodyń Miejskich Zosie Samosie

fot. Stowarzyszenie Lepsze Jutro

Wyjazd przedstawicieli organizacji pozarządowych powiatu włodawskiego do Biłgoraja

Wyjazd przedstawicieli organizacji pozarządowych powiatu włodawskiego do Biłgoraja do Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, w dniu 29 września 2018 roku. Uczestniczyliśmy w Konferencji „Ocal serce”, z niezwykle ciekawą prezentacją dr hab.n.med. Andrzeja Kleinroka. Zwiedziliśmy miasto np. piękną Zagrodę Sitarską. Uzyskaliśmy informacje o projektach dofinansowanych przez Fundację. To wszystko dzięki Prezes Fundacji Irenie Gadaj oraz naszej Prezes Krystynie Kończal. Dziękuję 😊 dziękujemy 😊

tekst: Janina Klimczuk

1

2

3

4

5

6

7

8

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebook -> TUTAJ